Zájezdy a vstupenky na Liverpool FC

Zájezdy a vstupenky na Liverpool FC do města Beatles. Anfield patří ke stadionům s nejlepší atmosférou na světě a hymna YOU'LL NEVER WALK ALONE vše podtrhuje.

Zakladatel John Houlding se "odtrhl" od týmu Everton FC, aby v roce 1892 založil vlastní klub s názvem Liverpool FC se sídlem na Anfield.

První titul získal Liverpool v roce 1901. Další přidal v sezóně 1905/1906. Liverpoolu se podařilo vyhrát další ligový titul až v roce 1922 a hned příští sezónu titul obhájil. Poté přišel útlum. Další trofeje se Liverpool dočkal až v roce 1947, kdy vyhrál první sezónu, která se hrála po 2. světové válce.

V roce 1954 po 50ti sezónách Liverpool sestupuje do druhé ligy. V témže roce utrpí největší porážku v historii, když prohraje s Birminghamem City 9-1

Dalším milníkem v historii Liverpoolu se stává rok 1959. Liverpool podepisuje jako manažera Billa Shanklyho. Po velmi kvalitním posílení kádru se Liverpool vrací do první ligy v roce 1962. Rok 1964 se stává pro "The Reds" velmi významným. Získavají 6. ligový titul, sdílejí Charity Shield s West Hamem, poprvé nastupují v Evropských pohárech a poprvé se představují celí v červeném, včetně trenýrek a štulpen.

Na první vítězství FA Cupu si musel Liverpool počkat dlouhých 73 let. Konečně se mu to podařilo v roce 1965, ve kterém také znovu vyhrál Charity Shield, se kterým se znovu musel dělit, tentokrát však s Manchesterem United. S roční odmlkou získavá Liverpool v sezóně 1965/1966 další titul a k tomu přidává Charity Shield, o který se konečně nemusí s nikým dělit.

V sezóně 1972/1973 získávají "The Reds" další titul a poprvé se prosazují na evropské scéně, když vyhrávají Pohár UEFA. V roce 1974 se Bill Shankly rozhodne odejít do důchodu a loučí se ziskem FA Cupu a Charity Shieldu.

Na postu manažera ho nahradí Bob Paisley, který hned ve svém druhém roce působení získavá Ligový titul, Pohár UEFA a Charity Shield. Další rok na to Liverpool znovu získává Ligový titul a dokonce vyhrává Ligu Mistrů. Do roku 1983 Liverpool dominuje a pod vedením Boba Paisleyho získává neuvěřitelných 23 trofejí.

Do začátku 90. let Liverpool vyhrává jednu trofej za druhou. Tato vítězná éra je ovšem poznamenaná 2 incidenty, které změnily fotbal navždy.

První z nich se stal 29. května 1985 a je jím "Tragédie na stadionu Heysel". Někteří tento den označují jako "den kdy zemřel fotbal". Hrálo se finále Poháru mistrů evropských zemí mezi Liverpoolem a Juventusem. Zahynulo při něm 39 lidí a stovky dalších lidí bylo zraněno. Stalo se tak poté, co fanoušci Liverpoolu vtrhli do sektoru, kde byla převážně většina fanoušku Juventusu, a zaútočili vším, co měli po ruce. Prchající dav měl jedinou možnost, jak se ze sektoru dostat a to přelézt zeď, která oddělovala další sektor. Bohužel zeď po náporem tolika lidí nevydržela a zřítila se na fanoušky pod ní. Po této tragédii dostaly anglické týmy ban na vystupování v evropských pohárech na 5 let a začalo se vystupovat proti násilí na stadionech a jejich větší zabezpečení.

Druhý incident se odehrál jen o 4 roky později a to 15. dubna 1989. Jedná se o "Tragédii na Hillsborough", při které zahynulo 96 lidí a přes 700 dalších jich bylo zraněno. Došlo k tomu poté, co policie a organizátoři vpustili, již už na tak přeplněnou tribunu, další ticíce lidí, kteří čekali na zápas před stadionem. Na takové množství lidí neměla tribuna kapacitu a lidé se začali na sebe tlačit. Necelých 7 minut po zahájení zápasu byl rozhodčí nucen utkání ukončit, protože se na tribuně fanoušků Liverpoolu začaly dít strašlivé věci. Lidé se snažili za každou cenu dostat pryč, a tak přelézali plot, který byl okolo hřiště, a nebo šplhali na sousední tribunu. Po tomto hrozivém incidentu se anglický fotbal změnil nadobro.

Od 90. let Liverpool vyhrává další trofeje jak na domácí, tak i na evropské půdě, ale stále se mu nedaří získat vytoužený Ligový titul. Toto čekání skončilo v roce 2020, kdy Liverpool po 30 letech získal svůj 19. titul.

Za zmínku zajisté ještě stojí vítězství  v Lize Mistrů v roce 2005. Tato noc bývá označována, jako neúžasnější večer v historii Liverpoolu. "The Reds" prohrávali po poločase s AC Milán 3:0 a zdálo se, že je vše rozhodnuto. Jenže svěřenci Rafaela Beníteze, dokázali v druhém poločase vyrovnat a po penaltovém rozstřelu vyhrát svůj 5. titul pro vítěze Ligy Mistrů. V tomto zápase také nastoupili dva češi, Milan Baroš a Vladimír Šmicer, který velkou měrou pomohl Liverpoolu k vítězství, když jeden gól dal a pak v rozstřelu proměnil penaltu.

K Liverpoolu neodmyslitelně patří písnička "You'll Never Walk Alone", kterou zná snad každý fotbalový fanoušek na světě.

Za "The Reds" jako další čech nastupoval spolu s Milanem Barošem a Vladimírem Šmicerem ještě Patrik Berger.

Mezi největší legendy patří Steven Gerrard, Kenny Dalglish, John Barnes, Ian Rush, Robbie Fowler, Tommy Smith, Jamie Carragher, Bill Liddell, Kevin Keegan, Michael Owen, Steve McManaman nebo Bruce Grobbelaar.