Zájezdy a vstupenky na Olympique Marseille

Olympique Marseille je francouzský klub, jehož dny se datují do roku 1899. Klub založil muž jménem Réné Dufaure de Montmirail.

Zpočátku se klub věnoval rugby, nicméně fotbal se brzy rozšířil jak v celé Francii, tak i v klubu. Z této doby také vzniklo klubové heslo: "Droit au But", což v češtině znamená "Přímo do brány".

Rok od založení hrála Marseille svůj první zápas, který ovšem prohrála 0:4.

V počátcích klubu se hrály lokální nebo nižší soutěže. Roku 1919 byla založena Francouzská fotbalová asociace.

Svojí první trofej získala Marseille roku 1924, kdy vyhrála Francouzský fotbalový pohár a dostala se tak do podvědomí v celé Francii, jelikož tento pohár do té doby vyhrávaly především týmy z Paříže.

Rok 1932 byl přelomový rok nejen pro Marseille, ale hlavně především pro celou Francii, jelikož se fotbal stal profesionálním sportem. Svůj první profesionální zápas hrála Marseille 11. září 1932 a vyhrála 2:1 nad Lille.

20., 30. a 40. léta byla pro Marseille jedna z nejlepších v historii. Marseille dominovala na domácí půdě a za tu dobu získala dalších 5 Francouzských fotbalových pohárů a 3 tituly pro mistra ligy.

Následující roky nebyly pro Marseille dobré. Až do roku 1968 Marseille nic nevyhrála a nezaznamenala žádný velký úspěch, spíš naopak. Chvilkový průlom nastal ve zmiňovaném roku 1968. Konec 60. a začátek 70. let se dá považovat za další úspěsnou éru. Klub vyhrál 2x ligu, Francouzský Superpohár a získal 3 Francouzské fotbalové poháry. Poté však zase na nějakou dobu výkonnostně zaostával.

Příchodem Bernarda Tapiena roku 1986 nastala asi nejúspěšnější éra. Tapien klub pozdvedl podařilo se mu vyhrát Francouzský fotbalový pohár, 4x Ligue 1 a především roku 1993 Ligu Mistrů. Toto vítězství je historické, jelikož Marseille byla prvním a zatím také posledním francouzským týmem, kterému se tuto soutěž podařilo vyhrát. V témže roce se klubu také podařilo vyhrát ligu, jenže po korupčním skandálu byl tento titul klubu odebrán.

Další úspěšné roky nastaly mezi lety 2009 a 2012. Marseille vyhrála ligu, 2x Francouzský ligový pohár a 2x Francouzský Superpohár.

Mezi legendy klubu patří: Fabien Barthez, Steve Mandanda, Didier Deschamps, Chris Waddle, Josip Skoblar, Jean Pierre Papin, Didier Drogba či Gunnar Andersson.

Češi v Marseille: Otto Bureš, Vilém König, Rudi Skácel a Štěpán Vachoušek.