Informace o Glasgow

GLASGOW

Glasgow je největší skotské a třetí největší britské město, významné především jako průmyslové, politické a kulturní centrum. Těší se velkému zájmu turistů: po Londýnu a Edinburghu je třetím nejnavštěvovanějším městem Velké Británie. Status města nese od roku 1175. Žije v něm okolo 620 000 obyvatel. Největší rozmach Glasgow zaznamenalo na přelomu 19. a 20. století během průmyslové revoluce. Střetá se v něm mnoho kultur a náboženství. Z etnických menšin jsou nejvýrazněji zastoupeni Irové, Arabové, Poláci a Číňané. Protékají tudy řeky Clyde a Kelvin, které z Glasgow dělají čtvrtý největší přístav království. V současnosti město prochází intenzivní modernizací. Na své si tak zde přijdou nejen milovníci historických památek, ale i příznivci moderní architektury. Ze sportu je v městě nejpopulárnější fotbal, rugby a golf. Starší generace holduje zejména venkovní podobě bowlingu zvané „bowls“. Sídlí zde fotbalové kluby Glasgow Rangers, Celtic Glasgow a Partick Thistle. Zdejší stadion Hampden Park láme rekordy v návštěvnosti utkání již od roku 1937.

 

 

Katedrála sv. Munga

 

sv. Munga

Sv. Mungo, známý také jako Svatý Kentigern, přišel do Glasgow dle skotské legendy v 6. století našeho letopočtu, podílel se na založení města a nechal zde vystavit kostel. Na jeho místě pak ve 13. století vyrostla gotická katedrála sv. Munga, která se dodnes řadí mezi jeho nejvýznamnější historické památky. Sv. Mungo je oblíbeným patronem města. Kromě křesťanských svatostánků ve městě nalezneme i množství synagog a mešit.

 

 

 

 

 

Náměstí sv. Jiří

 

george square glasgow

Jedná se o střed města a jeho historické centrum. Jméno nese po králi Georgi III. Nalezneme zde sochy velikánů, kteří se zapsali do historie Glasgow: královna Viktorie, Walter Scott, Robert Burns, James Watt a další. Vybudováno bylo v 18. století, patrné jsou vlivy viktoriánské architektury. Jeho dominantu tvoří radnice města. Dále zde nalezneme hlavní poštu, kancelářskou budovu v chicagském stylu a mnohé další zajímavé stavby.

 

 

 

Red Road Flats

 

red road flats glasgow

Komplex věžáků z 2. poloviny 20. století. Jejich stavba reagovala na vysokou vlnu přistěhovalců po průmyslové revoluci, kdy se počet obyvatel města pohyboval i okolo jednoho milionu. Jeden z nich si se svými jednatřiceti patry několik let držel titul nejvyšší stavby Skotska. Údržba panelákových staveb je nicméně poněkud náročná, a tak se již několik domů dočkalo demolice. Celý sídlištní komplex, který pojme tisíce lidí, je terčem četné kritiky. Pro nezapomenutelnou atmosféru je místo často vyhledáváno filmaři (Taggart, Red Road).

 

 

 

Nekropole

 

nekropole glasgow

Viktoriánský hřbitov, na němž odpočívají všichni významní architekti, kteří se podíleli na tváři města (Alexander Greek Thomson, Bryce Hamilton ad.). O její výzdobu se postaral Mackintosh. Navržen byl jako botanická zahrada. Je odsud úžasný výhled na město.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak se dostat z letiště do centra Glasgow?

Naše cestovní kancelář Vám může zprostředkovat taxi transfer, který Vás z letiště dopraví až do hotelu a posléze zase z hotelu na letiště. V případě zájmu o tuto variantu nás prosím kontaktujte na e-mailu info@czechsporttravel.cz pro zjištění aktuálních cen.

 

Pokud upřednostňujete cestování hromadnou dopravou, můžete se vydat do města autobusem. Transport mezi letištěm a centrem Glasgow zajišťuje několik linek. Ze čtyř možností doporučujeme tyto:

First 500 Glasgow Shuttle: jezdí 24 hodin denně sedm dní v týdnu od zastávky č. 1, kterou naleznete přímo před hlavní letištní budovou. Spoj vyráží každých deset minut. Jízdenku si zakoupíte přímo v autobuse – můžete přitom platit jak hotově, tak kreditní kart

bus skotsko
 

ou. Výstupní stanicí v centru města je v závislosti na lokalitě Vašeho hotelu buďto Buchanan Street Bus 

Station, Queen Station nebo Central Railway Station.

First 747 AirLink: vyráží ze stanice 6 stejným směrem jako 500 Shuttle, ale staví cestou i na jiných zastávkách.

Dále je možné dostat se pomocí McGill’s 757 ze stanice 7 na Paisley Gilmour Street nebo Citylinkem 915 ze stanice 9 na Fort William.

 

 

mapa glasgow