Informace o Amsterdamu

Amsterdam

 

Hlavní město Nizozemska a současně i jeho největší město. Rozloha Amsterdamu je 219,07 km2 a počet obyvatel kolem 800 000. Na území Amsterdamu se nachází 2 památky světového kulturního dědictví UNESCO - amsterdamské kanály ze 17. století a obranná linie Amsterdamu. Městem protékají řeky Amstel a Ij. K nejstarším architektonickým památkám patří dva původem gotické kostely - Starý kostel Oude Kerk ze 14. století a Nový kostel Niueuwe Kerk. Doprava ve městě zajišťuje pohodlí a rychlost. Na cílová místa se můžete dostat železničními spoji, tramvajemi, 4 linkami metra, autobusy a trajekty. 20 kilometrů od Amsterdamu se nachází letiště Schiphol, největší letiště v Nizozemsku a čtvrté největší v Evropě. Amsterdam je domovským městem fotbalového týmu Ajax Amsterdam, který své domácí zápasy odehrává v Amsterdam Areně

 

Dam

 

46069YjB.jpg

Náměstí Dam je centrum Amsterdamu na kterém se v minulosti odehrávala dramata nizozemských dějin. V roce 1808 se na něm usídlili Napoleonovy vojáci při obsazení města. Dnes je Dam místem národních oslav, ale také i různých protestů. Kromě Královského  paláce je zde k vidění i Nový kostel a naproti Královskému paláci stojí Národní památnik, který byl po 2. světové válce postaven na památku jejích obětí

 

 

 

 

Královský palác

 

46089NGZ.jpg

Palác pochází z poloviny 17. století a byl postaven podle plánu Jacoba van Campena. Interiéry paláce jsou zdobené mramorem a alegorickými obrazy Rembrandtových žáků. K vidění je zde i empírový nábytek z dob pobývání Ludvíka Bonaparte, prvního krále Nizozemí.

 

 

 

 

Otevírací doba:

út, čt, so, ne - 12:30 - 17:00

st - od 14:00, možnost prohlídky s průvodcem

 

Cena:

od 120 Kč

 

 

Van Gogh Museum

 

46112NWU.jpgMuzeum patří k nejznámějším a nejvýznamnějším amsterdamským muzeím. Nachází se na náměsti Museumplein a je věnované malíři Vincentu van Goghovi. V muzeu je k vidění stálá rodinná sbírka Van Goghových, ale také díla současných umělců, kteří se nechali Van Goghovou tvorbou inspirovat. Prostory muzea se skládají ze dvou budov - hlavní Gerritsova budova a novějšího Kurokawova křídla.

 

Otevírací doba:
po, út, st, čt, so, ne - 9:00 - 18:00

pá - 9:00 - 22:00


Cena:

od 350 Kč

 

Dům Anny Frankové

 

46132ZjF.jpg

Dům Anny Frankové je muzeum, které se nachází na Prinsengrachtu v Amsterdamu a je věnované židovské dívce z období 2. světové války. Muzeum přibližuje život této dívky a její rodiny a zároveň se zaobírá formami pronásledování a diskriminace. Muzeum bylo otevřeno 3. května 1960 s pomocí veřejné sbírky. 

 

 

 

Otevírací doba:

9:00 - 15:30

 

Cena:

dospělí od 250 Kč

děti 10-17 let od 120 Kč

děti do 9 let zdarma