Informace o Ženevě

ŽENEVA

Ženeva se nachází na rozloze cca 46 kilometrů čtverečních v jihozápadním cípu Švýcarska u francouzských hranic a Ženevského jezera. S necelými 200 000 obyvatel (z nichž je téměř polovina cizinců!) tvoří druhé největší město Švýcarska a centrum frankofonní oblasti. Za dobrého počasí je odsud výhled na Mont Blanc, nejvyšší horu Evropy. Jedná se o světové středisko hodinářského průmyslu a sídlo řady mezinárodních organizací, jako OSN, WHO, Světové ústředí Červeného kříže, Ekumenická rada církví, Evropská organizace pro jaderný výzkum ad. Krom toho se zde nachází i významná univerzita či například rodný domek známého filozofa Jean-Jacquese Rousseaua.

 

 

Ženevské jezero

 

jezero ženeva

Ženevské jezero se rozprostírá na ploše 582 kilometrů čtverečních. Kolem něj nalezneme mnoho zeleně a promenád. Jeho hlavním přítokem je řeka Rhóna. Pyšní se též 140 metrů vysokým vodotryskem. Je to největší jezero v Alpách a po Balatonu druhé největší ve střední Evropě. V zimě nezamrzá a celoročně se jedná o populární turistickou atrakci.

 

 

 

 

Palác národů

 

palác národů

Palác národů byl vybudován ve 30. letech jako sídlo Společnosti národů, organizace vzniklé po 1. světové válce. Dnes v něm sídlí OSN. Zahrnuje 34 konferenčních sálů a 2 800 kanceláří. Pojme na 4 000 úředníků. Je obklopen parkem Ariana, který městu přiřkla závěť Gustava de Revilliod de la Rive v roce 1890. Nachází se na něm celkem 1668 drobných staveb. Palác a jeho okolní budovy tedy tvoří druhý největší komplex tohoto typu v Evropě (po Versailles). U vstupu, který vyjde na 12 švýcarských franků, je nutné prokázat se cestovním pasem.

 

 

 

Katedrála sv. Petra

 

sv. petr ženeva

Katedrála sv. Petra je jednou z nejvýznamnějších historických památek Ženevy. Pochází již ze 13. století, kdy byla v románsko-gotickém slohu postavena z kamene na místě staršího kostela ze 6. století. Původně katolická katedrála a hlavní chrám ženevského biskupa připadl po příchodu reformace kalvínské církvi a dokonce se stal oblíbeným dějištěm Kalvínových kázání. Jeho interiér je od té doby prostý jakýchkoliv katolických příkras.

 

 

 

 

Zeď reformátorů

 

zeď reformátorů ženeva

Památník reformace byl odhalen roku 1917. Jeho délku činí 100 metrů, na nichž nalezneme reformační výjevy a sochy hlavních hrdinů daného církevního hnutí: Kalvína, Farela, Bézeho a Knoxe.

 

 

 

 

 

 

 

Muzea

 

 

Ve městě se nachází nepřeberné množství zajímavých muzeí, z nichž si každý jistě vybere předmět svého zájmu.

MUZEUM ČERVENÉHO KŘÍŽE

ARIANA MUZEUM (muzeum skla a keramiky)

MUZEUM DĚJIN VĚD

MUZEUM BARBIER MUELLER (muzeum antického a primitivního umění)

MUZEUM PATEK-PHILLIPPE (muzeum hodinek a hodinářství)

PŘÍRODOVĚDECKÉ MUZEUM

 

Jak se dostat z letiště do centra Ženevy?

Naše cestovní kancelář Vám může zprostředkovat taxi transfer, který Vás z letiště dopraví až do hotelu a posléze zase z hotelu na letiště. V případě zájmu o tuto variantu nás prosím kontaktujte na e-mailu info@czechsporttravel.cz pro zjištění aktuálních cen.

 

Levnější variantou je vydat se do centra Ženevy, které je od letiště vzdáleno pouhé čtyři kilometry, vlakem. Vlak jezdí přibližně každou čtvrt hodinu a cesta s ním do středu města Vám zabere zhruba šest minut. Výstupní stanicí je Geneva-Cornavin station.

 

NEZAPOMEŇTE: Od roku 2008 si můžete v automatech („Billets Rail Tickets“) na ženevském letišti vyzvednout ZDARMA lístek na hromadnou městskou dopravu po celém kantonu Ženeva. Lístek je platný na 80 minut. Pokud máte ubytování v hotelu, měli by Vám nabídnout tzv. GENEVA TRANSPORT CARD. Tato karta Vám umožní cestovat zdarma hromadnou městskou dopravou po celou dobu Vašeho pobytu.