Informace o Edinburgu

EDINBURGH

Hlavní město Skotska, jeho administrativní a kulturní centrum a zároveň významné univerzitní město celé Velké Británie. Zasedá zde Skotský parlament. Každoročně se zde odehrává nespočet zajímavých kulturních událostí, jako třeba festival tradiční skotské kultury, mezinárodní filmový festival a přehlídka vojenských bubeníků Royal Edinburgh Military Tattoo. Žije zde necelý půl milionu obyvatel. Město žije především z turismu: ročně se zde protočí okolo 13 milionů zahraničních návštěvníků.

 

 

Edinburghský hrad

 

Edinburghský hrad

Středověká pevnost na vrcholu čedičové skály je bezpochyby hlavní dominantou celého města. Datum, kdy byl hrad vystavěn, nelze datovat zcela jistě. Již ze 7. století známe velšský epos I Gododdin, v němž se zmiňují jisté boje v blízkosti objektu, který bychom mohli považovat právě za Edinburgský hrad. Královskou rezidencí zůstal až do roku 1603, kdy se Anglie se Skotskem sjednotila. Poté sloužil především jako vojenská pevnost. Od roku 1707 jsou zde uloženy skotské korunovační klenoty.

 

 

 

Královská míle

 

Royal mile Edinburgh

Cesta spojující Edinburgský hrad s Holyroodským opatstvím. Trasa odpovídá jedné „skotské míli“, tzn. 1,8 kilometru a sestává z ulic Castle Esplanade, Castlehill, Lawnmarket, High Street, Canongate a Abbey Strand. Počátky jí pravděpodobně položil skotský král David I. již ve 12. stol. Tehdy ji lemovaly kamenné statkářské domy a zahrady pro pastvu dobytka. Dodnes při procházce můžeme zhlédnout velké množství historických a architektonicky ojedinělých budov.

 

 

 

Opatství Holyrood

 

holyrood

Vzniklo v roce 1128 za vlády skotského krále Davida I. Podle legendy stojí na místě, kde krále po nehodě při lovu zachránil jelen s křížem namalovaným mezi parohy. Od 15. století se zde konaly korunovace a svatební obřady. Poté se několikrát proměnil účel jeho využití od jezuitské koleje až po římskokatolickou kapli. V roce 1768 byla stavba vážně poškozena hurikánem a již nikdy nebyla uspokojivě rekonstruována. I přesto však stále stojí za navštívění.