Informace o Mnichově

MNICHOV

Mnichov je hlavní město Bavorska a zároveň jakési stínové hlavní město Německa. Z hlediska rozlohy se jedná o třetí největší město celé země (po Berlíně a Hamburku, rozloha cca 310 kilometrů čtverečních), patří též mezi nejžádanější a nejdražší lokality. Počet obyvatel se pohybuje okolo 1 400 000, hustotou osídlení se Mnichov staví do čela německých velkoměst. Město leží na předhůří Alp a protéká jím řeka Isar. První známky osídlení pocházejí již z 8. století, kdy zde již stával kostel Petersbergl. Písemné zmínky však nacházíme až z roku 1158. Ve 14. století zde sídlil římský král Ludvík IV. Bavor. Od té doby jsou mnichovskými barvami zlatá a černá. Židé odsud byli vyhoštěni již roku 1442. Po první světové válce zde krátce na několik týdnů vznikla sovětsky orientovaná Bavorská republika rad, hned po jejím pádu však nad městem zavládla pravice. Následně se Mnichov stal hlavním městem nacionálně socialistického hnutí. Hitler si zde zbudoval své sídlo, tzv. Hnědý dům, který obýval od roku 1930. V roce 1938 zde došlo k podpisu mnichovské dohody, kvůli níž přišly Čechy na čas o sudetská území. V roce 1972 se město stalo dějištěm Dvacátých letních olympijských her, z nichž si svět pamatuje bohužel především atentát palestinských fanatiků na reprezentanty Izraele, z nichž jedenáct jejich útok nepřežilo. Město je dějištěm kultovní pivní události Octoberfest. Sídlí zde šampioni německé Bundesligy klub Bayern Mnichov.

 

 

Marienplatz

 

Marienplatz

Centrum Mnichova. Dominantou je zde novogotická radnice Neues Rathaus se dvěma věžemi a zvonkohrou. Nalezneme zde i dva krásné kostely: St. Peterskirche v gotickém slohu a Heiliggeistkirche. V něm můžete obdivovat rokokový strop.

 

 

 

 

 

 

Frauenkirche

 

Frauenkirche

Dvě cibulovité věže tohoto kostela, vysoké 99 metrů, patří k největším dominantám města a objevují se na spoustě suvenýrů. Jeho základní kámen nechal postavit v roce 1468 bavorský vévoda Zikmund. Pracoval na něm stavitel Jörga von Halsbach. Ten jako materiál pro své pozdně gotické dílo zvolil pálenou cihlu. Stavba byla dokončena a vysvěcena v roce 1494. Měděné kopule na věžích se zde objevily roku 1525 jako předzvěst renesance. Během 2. světové byl kostel poničen takovým způsobem, že opravy jeho interiérů trvaly až do roku 1994. Vnitřní prostory pojmou tisíce věřících. Nacházejí se tu též ostatky některých Wittelsbachů.

 

 

Otevírací doba:

7:30 - 20:30

 

Vstupné:

zdarma

 

Sedlinger Tor

 

Sedlinger Tor

Jedná se o městskou bránu na jižním kraji historického centra Mnichova. Spolu s dalšími dvěma gotickými branami (Isartor a Karlstor) byla součástí bojového opevnění. Vystavěna byla za vlády Ludvíka Bavorského na počátku 14. století. Během 2. světové války byla brána silně poničena, avšak v 80. letech minulého století se dočkala celkové rekonstrukce.

 

 

 

 

Ludwigstrasse

 

Ludwigstrasse

Ludwigstrasse je mnichovská královská ulice. Nechal ji postavit král Ludvík I. Bavorský, na jehož počest také dodnes nese jméno. Jde o největší bulvár ve městě, dodnes slouží k různým průvodům. Začíná na náměstí Odeonsplatz a nalezneme v ní Univerzitu Ludvíka Maxmiliána, kostel sv. Ludvíka, Státní knihovnu Bayernu a mnoho dalších administrativních budov a paláců. Její jižní část se nese ve stylu italské renesance. Jejím architektem byl Leo von Klenze. Mladší, severní části se zhostil architekt Friedrich von Gärtner, který byl ovlivněn především italskou románskou architekturou.